Zurnacı Halk arasinda yalanlarla herkesi birbirine düsüren hilekar bir adam olarak yorumlanir. Bir baska rivayete görede: Rüyada zurnaciyi görmek, ferahliga, üzüntü, üzüntü ve sikintilarin gitmesine isarettir. Kimi zaman de zurnaciyi görmek, oyuna, can sikintisina, aglamaya ve feryad etmeye isarettir.

Zurnacı çalan kimseyi görmek üzüntü ve kederin gitmesine, hesap meydana getiren hiç kimseye veya ağlayıp sızlamaya delalet eder. (çaldıgını yorumu için Bakınız; Kaval.)Uzun süredir görüşmediğiniz bir arkadaşınızla yeniden bir araya geleceksiniz anlama gelir. Uzun süredir görüşmediğiniz bir arkadaşınızla yeniden bir araya geleceksiniz anlama gelir. Haber, söylenti, dedikodu, beklenmedik vakadır. Bu vakalar kişinin çevresini de ilgilendirir.Rüyada görmek, davul benzer biçimde tabir olunur. Bir rivayete nazaran, zurna görmek ve çalindigini isitmek iyi bir söz isitmektir. Ebu Sait El-Vaiz’e nazaran; rüyada hastanin bulundugu bir yerde çalindigini görmek, ölü üstüne aglamaya delalet eder. Rüyada büyük bir kisinin kendisine bir zurna verdigini gören, ferah ve sevince kavusur. Bir baska rivayete görede: Rüyada görmek, oyuna, hareket etmeye ve fitneye isarettir. Kimi zaman ferahlik ve sevince isarettir.

Çalgı, ölü üstüne aglayan bir kadina isarettir, Rüyada çaldigini ve parmaklanm onun delikleri üstüne koydugunu gören kimse, Kur’an’i ve onun manasim ögrenmeye ve Kur’an’i güzel okumaya çalisir. Rüyada zurna çalmak hasta için, ölümüne; kogucu için, onun koguculuguna ve çocuk isteyen kimse için de, onun çocuga nail olmasina isarettir.